Iako se većina ljudi tijekom mršavljenja orijentira na hranu koju jede i vježbe koje rade, vrlo je važno paziti na konzumaciju pića. Naime, u njima je najčešća zamka, pa pijući razne voćne ”prirodne” sokove nismo ni svjesni koliko nepotrebnih kalorija unosimo u organizam. Kako bi to spriječili, donosim vam listu pića koje je preporučeno piti pri mršavljenju i radi općeg zdravlja te listu onih koje bi ste trebali izbjegavati.
- Voda se očekivano nalazi na prvom mjestu. Već sam pisala o važnosti konzumiranja vode tijekom treninga i dana općenito, no ona je zaista najbolje piće bez kalorija. Vodi možete dodati aromu i učiniti ju još boljim pomagačem u sagorijavanju masnoća. Kako? Narežite par kriški limuna i naranče, ubacite u bokal s vodom i pustite da agrumi puste svoje arome.
- Zeleni čaj, o kojem sam također rekla ponešto u članku o celulitu. Odličan je antioksidans, pospješuje probavu (što je također važno u procesu mršavljenja), čisti tijelo od štetnih toksina te ubrzava metabolizam. Razloga za piti zeleni čaj je bezbroj. Svakako ga uvrstite u svoj dnevni menu pića, uz vodu naravno.
- Zeleni smoothie. Osim što će vas zasititi, osigurat ćete si dovoljan unos vitamina i minerala iz povrća tijekom dana što će odlično utjecati na vaše zdravlje. Jedan takav smoothie dnevno svakako bi trebao postati vaša rutina. Zeleni smoothie obogatite voćem, u suprotnom će on ispasti bljutav i gorak. Od voća preporučujem bananu, mango, naranču, šumsko voće (jagode, maline, kupine), jabuku, breskvu. Od zelenog lisnatog povrća blitvu, kelj, špinat, kupus.
Foto: Portal Oko
Sad kad ste dobile uvid u pića koja vam mogu biti od pomoći pri mršavljenju ili održavanju željene kilaže, vrijeme je da ponovite znanje o pićima koja možda i dalje pijete, a znate da nebi smjele.
- Recite NE svim gaziranim pićima! Osim što povećanim konzumiranjem istih oštećujete svoje kosti i zube, imate i veću mogućnost od oboljenja jetre (ciroza jetre i rak). I to nije sve, stručnjaci sa Sveučilišta u Kaliforniji prošle su godine otkrili da osobe koje piju gazirana pića, pa čak i gaziranu vodu, imaju promjene na DNK što ih nakon nekog vremena čini 4-6 godina starijima od stvarne dobi. Žene, zar nam je to zaista potrebno? Uz to, gazirana su pića prepuna fosforne kiseline koja dodatno troši hranjive tvari u organizmu. Konkretno, velike doze šećera i umjetnih sladila povećavaju lučenje kalcija putem mokraće. Kratko i jasno- gazirani su sokovi jako štetni za naš organizam i uz to sve još i debljaju.
- Alkoholna pića. Sadrže prazne kalorije, pa se često nazivaju i antinutrijentom jer nema apsolutno nikakve nutritivne vrijednosti potrebne za zdrav metabolizam i na taj način ubrzavaju skladištenje masti. 1 g alkohola sadrži 7 kcal, dok primjerice 1 g UH ili proteina sadrži 4 kcal. Osim samog alkohola, kalorične su bombe i kokteli koji čine kombinaciju alkohola i raznih sokova i gaziranih pića. Donosim vam i primjer najčešćih pića i koliko kalorija imaju po konzumaciji:
1 krigla piva – 170 kcal
1 limenka piva – 150 kcal
1 čaša (125 ml) crnog vina – 90 kcal
1 čaša (125ml) slatkog bijelog vina – 118 kcal
1 čaša (125ml) šampanjca (12.5%) – 95 kcal
1 čaša Martinija – 200 kcal
1 čaša (25 ml) Vodke – 55 kcal
1 čaša koktela od vodke i dijetalnog soka (25ml votke) – 56 kcal
1 čaša alkoholnog koktela – 120 kcal
Jednostavno rečeno, tijelo prvo koristi alkohol kao gorivo, što odgađa sagorijevanje masnoća. Ako već morate nešto popiti, neka vam prvi izbor bude vino. Zašto? Vino je piće s većim postotkom alkohola ali manje kalorijske vrijednosti. Ako živite zdravim načinom života, pazite na prehranu i unos pića tijekom tjedna, pa unos malih količina alkohola ne bi trebao biti problem. Čaša vina još nikome nije naškodila, zar ne? Ipak, za više ciljeve i dostignuća potrebna je dodatna doza opreza što se posebno odnosi na sportaše.
Kojih se ”opasnih pića” nikako ne možete riješiti? Poznajem dosta ovisnika o Coca Coli. Ima li među vama takvih?
Do idućeg članka, puno vam pozdrava šalje vaša Martina Boss! :*
Zanima me sta piješ tijekom učenja, jer znam da si negdje napisala da ne piješ kavu. Jel imaš neku zamjenu ili ništa ne piješ sto te drži budnom ?
Pijem zeleni čaj.. umjesto kofeina- tein! Kavu ne volim, nema drugog niti posebnog razloga zašto ju ne pijem.
Kofein i tein su jedno te isto, samo drugačijeg naziva (jer su otkriveni u različito vrijeme i na različitim mjestima, te su se klasificirali kao dva različita spoja).
Ja pijem crni caj s mlijekom (cisto zato jer mi bolje pase u kombinaciji s mlijekom, nema nikakvog efekta) kad ucim jer mi kava nikako ne pase predvecer ili navecer, i meni funkcionira odlicno. Ima najvise kofeina od svih cajeva
Super! Zimi pijem zeleni čaj i to topao jer hladan mi nije baš nešto a inače uglavnom vodu ili toplu limunadu što se neki čude al meni je super, može i žlica jabučnog octa u dva deci vode sa žlicom meda.
Ja do prije 3-4 god nisam mogla smisliti zeleni čaj, a sada.. topao, hladan, bez meda ili bilo čega drugog- sve može!
A cedevita npr?
Cedevita i ostali sokovi za razrjeđivanje idu uz bok gaziranim pićima.. Zdravi su jedino za izbjegavati, ništa drugo
Draga Martina, članak je super, ali si zaista ne mogu pomoći, a da letimično ne primijetim gramatičke i pravopisne greške. Ti, kao buduća novinarka, trebala bi malo više paziti na takve stvari. Evo, pomogao bih ti s par savjeta da ubuduće ne griješiš : ti si napisala : “Kako bi to spriječili”- pravilan oblik kondicionala 1. glasi: ja BIH spriječila, ti BI spriječila, ona BI spriječila, mi BISMO spriječili, vi BISTE spriječili. Dakle, trebala si napisati: “Kako biste to spriječili”. Slijedeće što bode u oči jest tvoj dio rečenice: ” a znate da nebi smjele.” Kao prvo, negacije se pišu ODVOJENO. Kao drugo, ponovno si upotrijebila krivi kondicional kao i u prvom primjeru. Točno bi bilo: a znate da NE BISTE smjele.
Nemoj shvatiti ovo kao nepotrebnu negativnost, već kao kritiku koja ti želi još točnije i uspješnije članke. Puno pozdrava i budućih zanimljivih članaka od lektora!
Ovaj komentar od Lukasa123 nema veze s temom, pogrešna stranica a i neumjesni komentar. Uopće nisi interesantan.
Ekipa, čaj od đumbira je zakon. Kila đumbira košta 30-ak kn, a od toga se može skuhati gomila čaja. Za 2 dl dovoljno je 3-4 kriškice. Ja obično u litru čaja iscijedim limun ili dva (ovisno o njihovoj veličini) i zasladim medom ili sirupom od agave. Super je i s grejpom ili narančom, bitno da ga se iskombinira s nekim agrumom koji će “ubiti” ljutinu koju daje đumbir. Na kraju ispadne je okus vrlo sličan limunadi. Đumbir je bogat razno raznim vitaminima i mineralima i ubrzava rad metabolizma. Smiruje želudac i nadutost. Ja ga obožavam.
Evo me! Dnevno pijem dvije litre cole već 5 godina, doslovno osjetim kako me jetra boli i taj dio leđa na dodir, hvala bogu nisam se jako udebljala jer sam mlada (59kg na 167) ali grozno se osjećam :S