Oduvijek su me fascinirali povijesni kostimi i preciznost, strpljenje, trud, ali i znanje koje je potrebno za njihovu izradu. Svaki kostimograf mora dobro poznavati povijest odijevanja kako bi njegovi kostimi bili autentični. To je posebno važno za filmske kostime jer je ovisno o filmu nekad potrebno izraditi i nekoliko tisuća kostima da pritom svi budu autentični. Neki filmovi su se proslavili upravo zbog nezaboravnih kostima, a ja sam izabrala nekoliko kultnih filmova s fantastičnom kostimografijom koje vrijedi pogledati.
U prvom dijelu su stariji filmovi iz prve polovice 20. stojeća čije su kostime izradili kultni kostimografi poput Travisa Bantona, Edith Head i Helen Rose. Mnogi od ovih filmova su u svoje vrijeme postavljali i modne trendove jer su mnoge žene htjele izgledati poput svojih omiljenih filmskih junakinja.
Pandora’s box (1929.)
Ovaj nijemi film na tragu njemačkog ekspresionizma iz 1929. godine čiji je glavni lik Lulu utjelovila Louise Brooks je jedan od najpoznatijih nijemih filmova, a ističe se i zbog svojih kostima. Lulu je prava zavodnica i femme fatale žena dvadesetih godina koja u većini filma nosi bijelo što je vrlo paradoksalno s obzirom na to da bijela boja simbolizira nevinost i čistoću.
Lulu na početku filma nosi bijelu, prozračnu haljina širokih rukava, tipičnog flapper stila koji omogućava slobodu pokreta. Kratki sjajni bob tipičan za 1920-e, bijele satenske haljine, duboki v izrez, perlice i potpetice su također bili dio kostima koje je kreirao Gottlieb Hesch.
Zanimljivo je da su za zadnju scenu Louise Brooks u kojoj njen lik Lulu biva ubijen na ulici izabrali upravo njenu omiljenu bluzu i suknju koje su trebali uništiti za potrebe filma. Brooks se pobunila i upitala zašto to moraju biti njezini vlastiti odjevni predmeti umjesto da kupe neku jeftinu haljinu i unište je.
Odgovor je dobila tek sutra kada su joj vratili njenu sada uništenu odjeću koju je obukla osjećajući se okaljano kao i njena odjeća. U tome se osjećala kao da je nije briga što će joj se upravo dogoditi, upravo joj je to pomoglo da fantastično odglumi zadnju scenu svog ubojstva.
Desire (1936.)
Glavnu ulogu u filmu Desire imala je slavna Marlene Dietrich za čije je kostime zaslužan tada jedan od najvažnijih filmskih kostimografa Travis Banton koji je za Paramount Pictures radio od 1925. – 1929. godine.
Marlene u filmu glumi kradljivicu nakita u tandemu s Gary Cooperom. Osim u filmu Desire, Dietrich i kostimograf Travis Banton surađivali su i na drugim filmovima poput Shanghai Express i Angel.
Sve te kostime Marlene Dietrich je iznijela na svoj “a la Dietrich” način.
Gone With the Wind (1939.)
Zameo ih vjetar je slavna ljubavna drama redatelja Victora Fleminga koja je osvojila Oscara za najbolji film. Glavne uloge tumače Vivien Leigh i Clark Gable.
Osim što je jedan od najpoznatijih holivudskih klasika, ovaj film ostao je zapamćen i po svojim raskošnim povijesnim kostimima koje je dizajnirao Walter Plunkett. Kao veliki znalac povijesti odijevanja, Plunkett je inzistirao da sve žene na filmu osim vanjskih kostima nose i donje rublje koje odgovara razdoblju u kojem se odvija radnja filma.
Najpoznatije haljine iz filma su bijela haljina sa širokom suknjom i mnoštvom volana koja se pojavljuje na početku filma, toaleta u boji trule višnje i smaragdno zelena haljina koju u filmu glavni lik Scarlett O’Hara napravi od zavjesa.
U to vrijeme ovaj film bio je iznimno popularan i svi su se zaljubili u Scarlettine kostime, danas se nije puno toga promijenilo.
Zameo ih vjetar i dalje jedan od najpoznatijih klasika koji osvaja svojom fantastičnom kostimografijom.
Gilda (1946.)
Najpoznatija femme fatale 1940-ih je definitivno Rita Hayworth, većini poznata kao Gilda iz istoimenog filma 1946. godine.
Egzotična ljepotica Gilda koju je utjelovila je bila toliko fatalna da je Hayworth jednom izjavila “Muškarci se zaljube u Gildu, ali se sljedeće jutro probude sa mnom.”.
Radnja filma je ljubavni trokut između likova koje glume Rita Hayworth, Glenn Ford i George Macready. Dizajner kostima bio je Jean Louis, glavni kostimograf Columbia Picturesa od 1944.-1960. godine.
Najpoznatija haljina iz filma je definitivno crna duga satenska haljina koju Gilda nosi dok pjeva “Put the Blame on Mame” improvizirajući striptiz.
Zanimljivo je da je haljina bila bez naramenica, a dotada još nije viđena takva haljina koja stoji na mjestu dok se tijelo giba jer je nema što pridržavati. Jean Louis je takav efekt postigao pomoću posebnog remenja od “meke plastike”. Jean Louis je dizajnirajući tu poznatu haljinu bio inspiriran portretom Madame X iz pariškog visokog društva poznate po svojoj ljepoti i brojnim nevjerama.
Rita Hayworth u toj poznatoj haljini je klasični primjer holivudske femme fatale iz filmova 20. stoljeća.
Gentlemen Prefer Blondes (1953.)
Gentlemen Prefer Blondes je jako zabavna komedija u kojoj glume Marylin Monroe i Joan Russell. Radnja se odvija oko dvije bliske prijateljice i kabaretske plesačice Lorelei Lee (predstavlja tipični stereotip zanesene plavuše) i Dorothy Snow (njezina prava suprotnost).
Na Loreleinu inicijativu njih dvije otputuju u Pariz, Lorelei zbog svog zaručnika, a Dorothy u nadi da će pronaći zgodnog muškarca. Osim duhovitih trenutaka, film je pun zabavnih pjevnih i plesnih epizoda, ali i zanosnih kostima. Za kostimografiju ovog filma je zaslužan William Travilla, poznat upravo po kreiranju kostima za filmove Marylin Monroe.
Neke haljine koje se pojavljuju u filmu su za to doba smatrane previše kontroverznim pa su mnogi “neprimjereni” kadrovi u filmu cenzurirani, jedan od primjera je predivna zlatna plisirana večernja haljina koju nosi Lorelei. Također jedna od upečatljivih haljina u filmu je i Loreleina narančasta uska haljina s patentom na prednjici koju nosi dok s Dorothy (također u predivnoj svjetlucavoj haljini) ulazi u dvoranu i zaustavlja dah svima koji su prisutni.
Kao šećer za kraj, najpoznatija haljina iz filma je definitivno kultna roza haljina u paru s dugim rozim rukavicama i dijamantima u kojoj Marylin pjeva poznatu rečenicu “Dijamanti su ženini najbolji prijatelji.”.
Zanimljivo je da roza haljina nije bila prvi Travillin izbor, već je prije nje izradio predivan show girl kostim od crnog mrežastog materijala i bež tkanine koja je prekrivala delikatna mjesta ukrašena s puno detalja.
Ipak, kostim nije dospio na filmsko platno, ponajviše zbog toga što se Marylin još 1949. godine slikala obnažena za kalendar pa su odlučili zaigrati na drugu kartu.
To Catch a Thief (1955.)
Jedan od mojih najdražih filmova je i ovaj klasik iz 1950-ih godina, doba pravog procvata filmske kulture. Glavnu ulogu igra prekrasna Hitchcockova muza Grace Kelly zajedno s tada pedesetogodišnjim Cary Grantom.
Kostime je dizajnirala jedna od najvećih kostimografkinja ikad, Edith Head. Najpoznatija haljina iz filma je ledeno plava šifon toaleta koju glavni ženski lik Frances nosi prilikom prvom susreta s bivšim kradljivcem dragulja Johnom Robijem.
Radnja se odvija pred kraj 1940-ih godina, a Edith Head je bila inspirirana kreacijama Diora i Balenciage koji su u to vrijeme modu preusmjerili na jedan novi put, povratak luksuzu i raskošnom dobu Belle Epoque. Takva je i haljina Graceinog lika koja se iznimno ističe od pozadine te ukazuje na visoki socijalni status i modnu osviještenost glavne junakinje. Ledeno plava boja za večernju haljinu je u to vrijeme bilo nešto vrlo neobično, a u filmu je poslužila da istakne hladan karakter mlade Frances.
Osim plave večernje haljine, u filmu se pojavljuju mnoge prekrasne haljine koje je dizajnirala Edith Head, poput duge, jednostavne, elegantne bijele šifon haljine.
Također me očarao i još jedan kostim, raskošna zlatna haljina s voluminoznom suknjom koju je Frances nosila na maskenbal.
Osim slavnom redatelju Alfredu Hitchcocku, Grace Kelly je postala i omiljena muza Edith Head koja je ovaj film imenovala svojim najdražim filmom.
Funny Face (1957.)
Funny Face je mjuzikl iz 1957. godine, glavnu ulogu ima Audrey Hepburn koja glumi mladu knjižničarku Jo koju upravo u knjižnici otkriva uspješni modni fotograf Dick Avery koji je u potrazi za novim, svježim licem.
Jo je mlada djevojka koja pokazuje sklonost filozofiranju te je pravi beatnik. Beatnici su se pojavili u pedesetim i zadržali sve do polovice šezdesetih godina 20. stoljeća.
To su uglavnom bili mladi intelektualci, umjetnici i pjesnici koji su se protivili svemu što je konzervativno i mainstream. Bili su prepoznatljivog izgleda, većinom odjeveni u crno od glave do pete.
Odjeću za Audrey Hepburn posebno je dizajnirao Givenchy, a ostali kostimi u filmu djelo su Edith Head. Ovo su neki od predivnih kostima koji vjerno dočaravaju duh mode pedesetih godina.
Gledajući ovaj film osjećat ćete se kao da čitate kakav modni magazin iz pedesetih godina, pravi modni vremeplov.
To je bio moj izbor najboljih modnih trenutaka na filmu prve polovine 20.stoljeća, osim istaknutih filmova preporučila bih vam još nekoliko klasika sa zanimljivim modnim izričajem poput filmova Top Hat (1935.), Casablanca (1942.), Mildred Pierce (1945.), kultnog Roman Holiday (1953.), High Society (1956.), The Seven Year Itch (1955.) i Some Like it Hot (1959.).
Kostimi su jako važan element svakog filma koji osim važnog sveukupnog vizualnog dojma imaju i ulogu u izgradnji i karakterizaciji samih likova i njihovih identiteta. U sljedećem članku vas očekuju filmovi od 1960-ih pa sve do 1990-ih godina, a u trećem dijelu također mnogi zanimljivi filmski kostimi modernijeg doba.
Izvor slika: pinterest
Jeste li i vi očarane filmskim kostimima? Koji su vaši favoriti i kako bi izgledala vaša lista omiljenih modnih trenutaka na filmu?
Grace Kelly apsolutno čarobna u ovoj prekrasnoj plavoj haljini. Moram si dat sasit nešto slično ,nekad mislim da sam rođena u krivom razdoblju jer obožavam nositi duge haljine Što se tiče filmske kostimografije,moram priznati da sam najviše pratila Ngilu Dickson,k oja je radila kostime za Lotr trilogiju i predivne haljine za Arwen,Galadriel i Eowyn. Inače mi je užitak gledati filmove i zbog haljina iz različitih povijesnih razdoblja. Što se tiče modernije odjeće uzivala sam gledati modne kombinacije u “Vrag nosi Pradu”.
Daa Grace Kelly mi je jedna od najdražih i najljepših glumica koje sam ikad vidjela, a u ovom filmu je stvarno čarobna :))
Divan članak! Odlučila sam ovaj vikend pogledati jedan od ovih klasika. Žene su tada bile apsolutno predivne, pravi uzori!
Hvala Ira Svakako pogledaj, ja sam isto neki dan ponovno pogledala To Catch a Thief samo zbog predivnih kostima