Ukratko ću vam opisati kako njegujem kosu, od proizvoda, do bojanja i održavanja. Inače imam valovitu kosu koja ne voli vlagu, zapravo voli ju previše pa izmakne kontroli čim padne kiša, odem pod tuš ili ju stavim u punđu. Sklona je frizzu i to znači da je suha, jer u takvo stanje dođe kada se ”pore na kosi” otvore kako bi popile što više vlage i vode iz zraka. Prije se nikako nisam mogla pomiriti s tom teksturom, ali s vremenom sam naučila kako raditi s onim što imam i prestanem žaliti što nemam prirodno ravnu kosu i peglu sam ostavila samo za posebne prigode.
Krenimo od bojanja. Hidrogen je out još od 90-ih (a najvjerojatnije i ranije, barem bi trebao biti). Radi toga stvarno preporučujem kvalitetne boje i⁄ili kvalitetnog frizera. Živim u Zagrebu i već sam nekoliko godina vjerna istom salonu. Zove se Hair Concept i nalazi se u Dubravi. Kod njih sam krenula jer sam željela balayage pramenove i stvarno sam svaki put prezadovoljna rezultatom jer su jako personalizirani u pristupu. Također mi se sviđa što boja svaki put ispadne drugačije.
Balayage je praktičan jer se izrast ne vidi kao kod običnog bojanja radi efekta prelijevanja boje, uz dodatne pramenove koji daju dimenziju, znači djeluje prirodno i kao da sam bila na suncu. Balayage pramenovi su vrlo jednostavni i praktični za održavanje. Odlično izgledaju i mjesecima nakon bojanja, ali unatoč tome potrebno je održavanje jer bez toga izgledate kao ja na slici prije kada sam malo pretjerala s odgođivanjem. Bilo bi idealno svaka dva mjeseca odlazim na toniranje kako bi se nijanse obnovile i kosi vratio sjaj.
Što se tiče njege kod kuće, sada ćemo prijeći na taj dio. Kosu perem dva do tri puta tjedno, a između toga uskače šampon za suho pranje ili podignuta frizura, jer nema tko ne govori o tome kako svakodnevno pranje kose nije zdravo i kako se zapravo može ‘’istrenirati’’ kosu da se manje masti. Neki od razloga mogu biti disbalans u hormonima, prečesto diranje kose, nanošenje previše proizvoda (pogotovo uz korijen kose), ali i stavljanje regeneratora po cijeloj kosi, a ne samo na dužinu od uha prema vrhovima (kao što to radi moja mama makar joj uporno govorim da nije najbolja ideja).
Prije sam koristila razne šampone, svaki put drugi, koji mi se svidio po mirisu, no frizer mi je rekao da oni dodatno ubrzavaju izbljeđivanje boje, pa od onda malo više pazim na sastojke. Trenutačno isprobavam/koristim Botanicals Fresh Care liniju šampona i regeneratora koja ne sadrži parabene ni silikone, ali ima natrijev lauril-sulfat. Znam da su sulfati često tabui kada se govori o šamponima, pa sam odlučila malo istražiti o ovom lauril- sulfatu, s velikom nadom da je drugačiji jer mi se šampon stvarno sviđa. Znači, ovo je sulfat koji je dobiven iz prirodnih izvora i to je zapravo surfactant, a u prijevodu je to sredstvo koje se koristi u gelovima za tuširanje i šamponima za pjenjenje. Djeluje tako da omogućava miješanje molekula vode i ulja (u ovom slučaju iz kose) i tako se zapravo rješavamo masne kose. Iako sama pjena nije odgovorna za čišćenje kose, ona omogućava kako bi mi lakše ove razradili šampon kroz kosu. Sulfati su se počeli koristiti u 30-im godinama i zamijenili su sapun koji, iako je čistio kosu, lomio ju je i isušivao pa je kosa izgledala beživotno. Znam da sam jednom koristila šampon bez sulfata, ali on kao da je ostavio masni sloj i kosa mi nije izgledala dovoljno čisto, a već bi ju drugi dan mogla prati ponovno.
Ovaj šampon i regenerator imaju miris kao po nekom muškom parfemu u kombinaciji s ljekovitim biljem, to je najbolji opis jer je mirise teško opisivati. U svakom slučaju, linija je nastala u suradnji s botaničarima, kemičarima I čak farmerima koji su svoja znanja o bilju i ljekovitim svojstvima pretočili u ove proizvode za kosu. Koristim oko 3 pumpice po šamponiranju, znači 6 sve skupa. Cijena Šampona je oko 70 kn, a isto tako i cijena regeneratora.
Masku za kosu koristim minimalno 1x tjedno, a ponekad i dva, ovisno kako se sjetim ili koliko imam volje i vremena. Najdraže mi je kokosovo ulje koje obično stavim barem pola sata prije pranja kose, ali puno brža varijanta su naravno maske. Baš sam otkrila Ziaja marku koju zapravo već dugo gledam, ali nikako da isprobam. Privukla me cijena od 20 kn za 200ml, a već nakon prvog korištenja je ispunila obećanja. Ovo je maska za jačanje i za suhu kosu bez sjaja.
Sadrži keratin i proteine kozjeg mlijeka i obnavlja narušenu strukturu kose, te poboljšava fleksibilnost. Nanosi se na vlažnu kosu i treba se držati samo 3-5 minuta i po tome mi je jako praktična. Što se tiče boje i mirisa, bijela je, a miriši kremasto, dosta slično Dove sapunu.
Još jedan tretman za kosu je od Keunea, a to je serum protiv ispucalih vrhova koji dolazi u ove dvije male ampule. Već sam potrošila jedno pakiranje i odlučila kupiti još jedno. Znam da se ispucali vrhovi ne mogu popraviti, ali ovaj serum kao da vam pokloni još malo vremena do šišanja. Nanese se na ručnikom prosušenu kosu iza pranja. Koštaju oko 15 kn, ovisno gdje kupujete.
Za kraj, dolazimo do sušenja kose i stiliziranja. Za raščešljavanje koristim ovu četku od Macadamie. Ona ima svojih odličnih kopija po puno manjim cijenama, a ja svoju imam godinama i ultra sam zadovoljna jer stvarno ne čupa kosu, čak i kada je vlažna.
Prije nisam znala kako se riješiti frizza i mislila sam da je pegla jedini način jer nije bilo šanse da naučim fenirati kosu s okruglom četkom u jednoj, a fenom u drugoj ruci (svaki pokušaj rezultirao bi pudlica frizurom). Na kraju čovjek shvati da sam s peglanjem takve kose zapravo napravila glupost i samo slijepila i isušila kosu. Tada sam otkrila ovu čudotvornu spravu na slici. Riječ je o četki za feniranje Remington AS800 (zapravo, uvijaču za kosu, kako piše na pakiranju) koja je 2 u 1. znači i četka i fen, tako da suši kosu dok ju vi omotavate oko četke (ovo nije jedna od onih koja se vrti sama- vi imate svu kontrolu). Ima opcije toplog i hladnog zraka i najbolja stvar je što kao da i fen i četku držite u jednoj ruci pa s drugom možete baratati s kosom. Ovo sušilo koristim kada mi je kosa već 90% suha (do onda ju pustim da se suši prirodno) i iako se krene kovrčati, nekako na kraju ispadne isfenirana kao kod frizera. Kupila sam ga u dm-u kada je bio na popustu, tako da sam ga platila nešto ispod 200 kn, ali mislim da je redovna cijena oko 250 kn.
Šećer na kraju je ovo obnavljajuće ulje iz L’Occitanea za suhu i oštećenu kosu koje imam oko godinu i pol (možda i duže) i upravo trošim zadnje kapi. CIjena mu je 196.80 kn.
Eto, došli smo do kraja, napokon. Sada je red na vama, kako vi njegujete kosu? Koje su vam omiljene marke ili proizvodi? Sve vezano za ovu temu je dobrodošlo u komentarima.
Lijepa kosa, dobar članak i tak to… Ipak, za oko mi je zapela jedna izjava u članku. Ne razumijem što to znači da je hidrogen out? Pretpostavljam da se radi o vodikovom peroksidu.
Uglavnom, kak misliš “out”?
prekrasna ti je kosa. ja sam imala ovo l’occitane ulje ali mi je miris bio nepodnošljiv al stvarno kosa super izgleda od njega
Diiivna ti je kosa! <3 Baš prekrasna.
Ovaj Keune serum mi se čini dobar, ide na "shopping listu"!
Samo da pitam kako se zove frizer koji te sisao na cetvrtoj slici (ova na kojoj si iz profila)? Prekrasna ti je frizura ? hvala unaprijed!
Divna kosa, odlična boja! Baš mi je interesantna ta četka za uvijanje kose.