Velika većina čitateljica još je uvijek u nježnoj dobi kad su starenje i borice zadnja stvar o kojoj bi trebale razmišljati. Za onih par koje su se, poput mene, našle u „najboljim“ godinama kad niste više toliko mladi za običnu hidratantnu kremu a istodobno ne želite pretjerati s kremama za zrelu kožu, donosim par jednostavnih savjeta kako zaustaviti prijevremeno starenje te kako smanjiti negativni utjecaj godina. Iskustvo ne odbacujemo!
Dobar san
Najjednostavniji savjet kojeg vam je vjerojatno već dosta slušati, ujedno je i najvažniji. S dvadeset godina, par noći tulumarenja i nespavanja ne ostavljaju znatan učinak na mladu kožu, no nakon tridesete razlika je ogromna. Kad sam dobro naspavana, koža je svježa, meka i odmorna. Dobar i kvalitetan san smanjuje znakove starenja, a pomaže odlazak na spavanje prije ponoći, topli nezaslađeni čaj od mente pola sata prije odlaska u krevet te biljni pripravci kojima možete pošpricati jastuk za lakši san.
Hidratizacija iznutra i izvana
Same znate kako izgleda zgužvani, suhi papir ili spužvica, za razliku od navlažene i svježe površine. Ista je stvar s kožom. Uz dobro nahranjenu i vlažnu kožu, sitne borice čine se manje vidljivima i usporava se nastajanje novih. Kožu treba hidratizirati iznutra i izvana te je preporučljivo početi što ranije s dobrim navikama. Uz dobar san, voda čini čuda za umorno lice.
Usporedba normalne i suhe kože (dermisa).
Zeleno
Zeleni matcha čaj pun antioksidansa, zeleno povrće koje ćemo ubaciti u smoothie ili jednostavno više pažnje koju ćemo posvetiti zdravijoj prehrani i unosu nutrijenata, naš će organizam zavarati da biološki sat kuca sporije. Uz redovitu tjelovježbu koja nam najbolje odgovara i popratnu navalu endorfina, unos vitamina zasjajit će i pomladiti kožu.
SPF
Po danu, SPF uvijek i svuda, čak i ako ste u zatvorenom prostoru uz prozore, jer sunčeve zrake prodiru i kroz staklo u bilo koje doba godine. Nastalih bora ne možemo se riješiti nikakvim kremicama, već isključivo estetskim i kirurškim tretmanima. Stoga, SPF je nužan kao prevencija starenja. Bolje spriječiti nego liječiti.
Dobri pomoćnici i redovita njega
C vitamin, hijaluronska kiselina, glikolna kiselina, AHA i BHA kiseline, retinol, sve su to sastojci koje trebamo tražiti u proizvodima za njegu. Najnovija istraživanja pomažu u našoj brizi za kožu te danas znamo informacije koje nam nekad nisu bile dostupne. Više od svega, bitna je redovita i ne preagresivna njega. Koža lica je nježna i tako je treba tretirati. Ako osjetite da vam neki tretman ili sastojak ne odgovara, izbacite ga. Nitko ne poznaje vašu kožu kao vi i ne trebate se ustručavati ako vam više odgovara obična hidratantna krema za mlađu kožu od krema koje sadrže neke od revolucionarnih novih sastojaka za njegu.
Lakše sa šminkom
Nisam jedina koja ponekad primijeti pokoju gospođu u godinama s previše šminke. Mladom licu može se oprostiti eksperimentiranje s kričavim i prejakim nijansama te previše pudera, pogotovo ako je riječ o noćnom izlasku gdje će vas gledati samo u mraku, međutim nakon što navršite neke godine, lice poput klauna izazivat će isključivo čuđenje i podsmjeh. Što prirodnije i sličnije samoj sebi izgledate, mlađe ćete se doimati. Šminka treba biti sredstvo za uljepšavanje, a ne iscrtavanje lica kakvo bismo željeli imati. Pretaman puder možemo ostaviti za maškare, a umjetne trepavice i debeli sloj tuša kad nas budu fotografirali za neki časopis ili event. S godinama sam iscrtavanje očiju i konturiranje zamijenila kvalitetnim njegujućim tekućim puderom i više se orijentirala na izgled same kože nego na boje sjenila za oči.
Prozračniji tekući puder
Laka ruka sa šminkom dovodi nas i do odabira tekućeg pudera. Dobra BB ili CC krema učinit će više za pomlađivanje ženskog lica od teške kamuflaže ili nepropusnog pudera u kamenu koji će naglasiti svaku boricu. Jasno da ćemo i dalje koristiti korektore i pudere u prahu ili kamenu na T-zoni, ali skrivanje lica obrnuto je proporcionalno s mladenačkim izgledom. Radije ulažimo u dobru i kvalitetnu preventivnu kozmetiku te ćemo tako uštedjeti na dekorativnoj. Nema razloga skrivati godine, trebamo ih samo malo usporiti i nositi s ponosom i stilom.
Svjetlije nijanse
Već sam napomenula ranije da oštre crte i puno šljokica polako zamjenjuju satenske i prigušene nijanse koje pristaju svakoj dobi i boji tena. Debele crne olovke za oči i sjenila savršeno pristaju modelima i editorialima, ali nije im mjesto u poslovnom svijetu, pogotovo ako ste svjetlije puti. Isto vrijedi i za odjeću, svjetlije boje osvjetljavaju lice i donose živost. To ne znači da ćemo uvijek izbjegavati klasičnu crnu, već da čak i mrvicu svježija boja ruža može podignuti kompletan izgled. Još se uvijek sjećam Dior nijanse ruža moje bake, uvijek bi s njim izgledala barem pet do deset godina mlađe. (Za one malo starije, bilo je to staro plavo pakiranje Dior ruža u boji 066.)
Umjerenost i unutarnje zadovoljstvo
Kad sam jednom prilikom, kao tinejdžerka, upitala mamu što znači ostarjeti, rekla mi je da to znači pogledati se u ogledalo i ugledati lice starije od trenutačnog duševnog stanja. I u tome je prava istina: stari smo onoliko koliko se osjećamo. Vedar duh, dobrota i zadovoljstvo osjete se nadaleko i oko nas šire auru pozitivne i mlade osobe. Na licu je vrlo lako vidljiva nutrina svake osobe, stoga vodimo brigu o sebi i našim najbližima te uživajmo u sitnicama, jer one čine život.
Brinu li vas godine te mijenjate li što u svojem izgledu kako godine prolaze?
:kima: članak je super, ja jako pazim na hidratizaciju kožu, na šminku,općenitosto na urednost jer sam u tim nekim srednjim godinama u kojima je pretjeranost vulgarna . Stanje duha se jako odražava na kožu i nokte. Uglavno pazim na njegu, dvije litre vode na dan i sport. A ono manje je više uvijek važi.
Baš mi je drago da se javila vršnjakinja, sa svime se slažem :kima:
Hidratacija, ne hidratizacija.
Tako je, hvala
manje je više a ništa je najbolje….samo čista koža bez šminke, jer nismo lijepi ako smo lijepi izvana nego iznutra a tu šminka ne pomaže!!!!
Joj, ja još nisam došla do razine da mi baš ništa ne treba Ali lijepima nas čini ono iznutra, apsolutno!