I vi ste od onih koji po kiši, vjetru i hladnoći ne žele nikuda iz kuće i jedino što dolazi u obzir je večer pod dekicom uz vrući čaj u ruci? Evo prijedloga kako korisno iskoristiti slobodno vrijeme.
S obzirom da sam ja studentica književnosti i da uz brdo literature koju moram pročitati za određene kolegije, volim pročitati i dobru knjigu, predlažem vam jednu od onih koje su na mene ostavile najveći dojam. I vjerujte mi kad vam kažem da nijedan film ne može predočiti ono što si sami stvorimo u glavi dok čitamo dobru knjigu.
Ja sam prošle godine za jedan kolegij mogla izabrati knjigu koju želim, pročitati je i predstaviti na usmenom ispitu.
Pošto uvijek tražim knjge koje imaju neku duboku poruku i koje su na neki način stvarne, često jako puno vremena provedem u knjižari tražeći nešto savršeno za moj ukus. I ovaj put je bilo tako i nakon par dana konstantnog dolaženja pronašla sam knjigu koju nisam mogla ispustiti iz ruke kad sam ju počela čitati i koja je promijenila moje viđenje svijeta i moj odnos prema različitim kulturama uopće.
Autorica knjige je Lisa See, a naslov je: “Peony in Love” (ja sam ju čitala na engleskom i svakome tko može čitati na engleskom bih ju preporučila u originalu) ili u prijevodu “Zaljubljena Peonija”, koji možete naći u izdanju naklade Ljevak za otprilike 140kn.
O čemu se radi?
Ovo je peti po redu roman Lise See i većina njenih djela se bazira na pravim povijesnim činjenicama i opisuje stvarne ljude, što ovu knjigu čini još potresnijom. Ova autorica izvanrednom naracijom opisuje položaj žena u Kini u 17. i 18. stoljeću i uvodi vas u svijet koji je mnogim ljudima nepoznat.
Žene u to vrijeme, naime, nisu imale nikakvih prava. Njihova jedina svrha je bila rađanje muške djece i ukoliko ju nisu ispunile, smatrane su jednake psima. Najveći znak njihove diskriminacije je svakako bio običaj vezanja stopala, kojim se trebala postići veličina od 10cm, čime su žene bile doživotno osakaćene, a muškarci su to smatrali posebno privlačnim i mala stopala su također značila visoki društveni status. U ovoj knjizi ovi strašni običaji su prikazani tako vjerno, pogotovo jer je pisana u prvom licu, da sam ja još 2 tjedna nakon pročitane knjige bila pod dojmom i istraživala o onome što sam saznala u knjizi.
Preporučila sam ju svojim prijateljicama i one su bile pod jednakim dojmom, a moja mama ju je pročitala na hrvatskom i također nije mogla vjerovati da je tako nešto nekada postojalo.
“Zaljubljena Peonija” je pravi ženski roman, u kojem su oni najintimniji ženski osjećaji uklopljeni u kontekst strašnih običaja stare Kine i vjerujte mi da ćete drugačije gledati na svijet ako ju pročitate.
Ja sam pročitala još 2 romana Lise See s jednakom tematikom, a ovo je bio prvi, pa vam ga zato prvog i predstavljam. Ako budete zainteresirane, napisat ću nešto i o druga dva i ako vam se svidi “Zaljubljena Peonija”, bit ćete oduševljene i s ostalima.
Ja bih voljela s vama raspravljati o ovoj knjizi ako ju pročitate, pa svakako u komentarima naglasite jeste li zainteresirane za tako nešto, a ako ste ju već pročitale, zanimaju me vaši dojmovi.
Volite li ovakvu tematiku? Kakve knjige inače čitate?
zvuči jako zanimljivo, ja bi je rado potražila na engleskom ako je ima gdje za downloadati jer nisam već dugo pročitala neku knjigu onak sebi za dušu… iako nisam ljubitelj e-izdanja jer volim knjige čitati baš na staromodni način, uz dekicu i miris papira, al nemam trenutno izbora
Knjižnica?
istekla članarina :oops: moram se strpiti do plaće…
Ovo je definitivno tip romana koji ja najviše volim – historijske činjenice iz ženskog ugla…počelo je sa knjigom Nečista krv, preko Hiljadu sjajnih sunaca, Davidove carice, Tragom mrtve princeze…
Tražim knjigu već danas! Izvrstan članak!
Hiljadu sjajnih sunaca.
Fenomenalna knjiga,preporucujem je svima.
Svakako ću pročitati. Volim dobro štivo.
I ja sam kupila “Zaljubljenu Peoniju” (u originalu, ipak sam studirala engleski:-), ali mi još nije došla na (poduži) red.
Ali, od Lise See sam čitala “Sniježnicu i tajnu lepezu” i bila sam isto tako oduševljena i pod dojmom. Također se radi o pravom ženskom romanu, (ne)položaju žena u Kini i dubokom i neobičnom prijateljstvu između dvije žene. Preporučam!
Da, “Snowflower and the Secret Fan” je meni čak i bolja od ove, ali pošto sam prvo naišla na ovu, odlučih ju prvu predstaviti. Oduševljena sam Lisom See :ljubav:
pročitala sam knjigu i meni je takoder super. ova autrica jednostavno zna kako dobro ispricati. i predobra je.
Ja imam ulomak iz ove knjige u udžbeniku o vezivanju stopala i baš su pišem školsku zadaću kao kritiku tog teksta ,tekst je stvarno potresan ali zanimljiv i poučan.
Procitala. Dobra knjiga. Kome se ovo svidi, preporucam i knjigu “Snijeznica i tajnu lepeza” (ista autorica).
*Snijeznica i tajna lepeza
Ja, kao kćer knjižničarke, čitam otkad znam za sebe i s obzirom da obožavam čitanje moj popis pročitanih knjiga je poduži. S ovom se nisam susrela jer su mi obveze na faksu u zadnje vrijeme oduzele svo slobodno vrijeme, ali NAJBOLJA knjiga koja se mene strašno dojmila je definitivno Povratak od Victorie Hislop. Radi se o dvjema ženama i stvarnim činjenicama o Španjolskom građanskom ratu, a prošlost i sadašnjost su isprepletene na nevjerojatan način. Njihove priče koje se susreću na kraju dirnut će svakoga. Toplo preporučam!
Ako ti se svidjela ta knjiga, onda ti preporučam roman “Otok” iste autorice. Meni je puno bolji od “Povratka”, koji me pomalo razočarao jer sam ga čitala nakon “Otoka” i zato očekivala puno više…
Cure, ako ste romantičarke, pročitajte koju knjigu od Nore Roberts, Danielle Steel, Hedwig Courts- Mahler, Susan Phillips…..
lagano štivo, lijepe ljubavne priče :ljubav:
Pardon, nisam vidjela da se u prethodnim komentarima vec spominje „Snijeznica“…
Ja sam prvo pocela sa „Nevjernicom“ (Ayaan Hirsi Ali) i jos boljom knjigom “Pustinjski cvijet” (Waris Dirie i Cathleen Miller) koje su slicne tematike – islamske zene koje bjeze od obitelji da izbjegnu dogovorene brakove i obje uspijevaju u zivotu modernog zapadnog svijeta te opisi obrezivanja zena (odnosno, ne zena vec djevojcica posto ih obrezuju vec u dobi od 5 god.) .
Nakon toga su me knjige Lise See zaintrigirale zbog slicnosti koje ja vidim izmedu polozaja zena u Islamu i polozaja zena u kineskoj kulturi 17.-og stoljeca (vezivanje stopala poistovjecujem sa obrezivanjem jer se u oba slucaja radi o zrtvovanju zena koje svojim hendikepom postaju valjani materijal za udaju jer u protivnom ne sluze na cast svojim obiteljima)… tako da bi voljela bi da napises sto vise clanaka o knjigama, a posebno onih sa ovom i slicnom tematikom.
potpuno se slažem s tobom ja “nevjernicu” upravo čitam i oduševljena sam, u mi je planu napisati nešto o toj knjizi i drago mi je da vas ima dosta koje zanima ova tematika, tako da od mene možete svakako očekivati još ovakvih članaka :wink:
Bas mi je drago za “Nevjernicu” i jedva cekam tvoju recenziju :). Vjeruj mi, ako ti se svidi (a ne sumnjam) nek ti sljedeca bude “Pustinjski cvijet”. Snimljen je i film kojeg je pogledala moja frendica pa kad smo pricale o tome skuzila sam da u filmu fale bitni dijelovi i opisi, tako da… knjiga definitivno!!!
volim čitati knjige…nedavno sam pročitala:Vampirsku akademije 1,Nebo može čekati i Puhač stakla s Murana,..ali ovu ču definitivno potražiti u knjižnici…
citam definitivno! :okej:
volim citati i bas mi je drago zbog preporuke jer cesto kad me uhvati volja za citanjem odem u knjiznicu i ne znam sto odabrati. ovo cu definitivno procitati :-D
Ja OBOŽAVAM knjige i već imam poduži popis knjiga koje moram pročitati, a sad si me zaintrigirala i za ovu. nažalost, morat ću pričekati do ljeta jer sad je jedino štivo koje čitam školska lektira tako mi je žao što nemam vremena za druge knjige..
Knjiga mi izgleda super,al ne znam bas hocu li je nac u om gradu. Ja inace volim citati sve i svasta, a knjige koje su promjenile moj pogled na svijet su “Alkemicar” od Paula C. i “U zagrljaju svjetlosti” (zaboravila sam naziv autorice).
Htjela sam vas pitati jeli itko od vas pročitao knjigu Tajni dnevnik Marije Antoanete….. zaintrigirala me u potpunosti pa bih htjela znati vaše dojmove ako ste ju pročitali