Je li vam se ikad potkrala crvena čarapa u pranje s bijelim donjim rubljem pa ste dobile sasvim novo ružičasto? Ili ste zaradile mrlju koju nikako ne uspijevate skinuti? Pročitajte nekoliko korisnih prijedloga koji će vam pomoći produžiti vijek trajanja vaše najdraže odjeće.
Nema goreg osjećaja nego kad izvadite odjeću iz pranja, a onda shvatite da ste zabunom pomiješale boje i da je vaša odjeća u potpunosti uništena! Znalo mi se nekoliko puta dogoditi tako nešto, a i slučajevi kada mi je otvoren zatvarač neke veste poderao drugu vestu, otpadale su šljokice, pucale naljepnice… S vremenom sam počela posvećivati više pažnje načinu na koji perem, a i sušim odjeću jer zbilja nije ugodan osjećaj uništiti novu majicu u prvom pranju :placem:
Jedno sam vrijeme sve svoje majice prala ručno. To je lagano raditi ljeti jer su majice malene i tanke, a i brzo se osuše. Po zimi je ručno pranje noćna mora, veste imaju po deset kila kad ih umočite u vodu, nemoguće ih je ocijediti, a o brzini sušenja da i ne govorim… No, danas su na tržištu zato za nas dostupni Vanish i hrpetina sličnih proizvoda koji nam olakšavaju život, a i uz provođenje malih trikova, spašavaju našu odjeću i produžuju njen vijek.
– prije pranja:
Dobro i pažljivo razvrstajte odjeću. Uklonite crvene čarape iz bijelog rublja, istresite džepove, pozatvarajte sve gumbiće, cifove i slično što bi moglo oštetiti ostalu odjeću, a koju perete zajedno. Moj savjet vama je da uvijek okrenete svu odjeću (osim donjeg rublja) na unutarnju stranu (naličje neka bude izvana), kako se eventualne naljepnice, natpisi, šljokice i slični ukrasi ne bi oštetili za vrijeme pranja. O kombiniranju istih i sličnih boja nema potrebe govoriti, to nam je svima poznato. E sad, ja nikad ne perem nove majice po prvi puta strojno, jer se želim uvjerit pušta li majica boju, a što se u većini slučajeva i zna ostvariti, pogotovo kod crvene odjeće. Zato ih prva dva-tri puta operem ručno u mlakoj vodi da odjeća ispusti onu prvu boju, a nakon toga ih nastavim prati strojno. Kod pranja odjeće na ruke, pripazite da vam se dobro rastopio prašak u vodi (ako ne koristite tekući) kako vam ne bi ostale bijele flekice na odjeći. Nakon pranja, lagano ocijedite odjeću, nemojte ju previše narolati i pritiskati, jer bi mogli popucati šavovi. Također, ručno opranu odjeću možete narolati u ručnik koji će upiti višak vode. Ukoliko imate nekih majica koje su u potpunosti ukrašene šljokicama, malenim lančićima ili sličnim ukrasima, pokušajte izbjeći njihovo strojno pranje, ja sam tako uspjela poderati svoju majicu. U većini slučajeva, koliko god da je majica kvalitetna, glitteri su uvijek labavo prišiveni i velika je vjerojatnost da će se otparati ili popucati. Također, mnogo problema sam imala i sa pranjem podstavljenih grudnjaka, uvijek bi se deformirali u pranju. Zato ih sada preklopim i omotam nekim većim ručnikom, kako bi u pranju ostali na mjestu i zadržali oblik. Pazite perete li odjeću na pravilnoj temperaturi, a i najbitnije od svega, ne pretjerujte s omekšivačem! Sve mi želimo lijepo mirišati, ali omekšivač, kao što mu i samo ime govori, omekšava vašu odjeću i previše omekšivača može dovesti do rastezanja, odnosno opuštanja vaše odjeće. Također, možete dobiti i kožnu alergiju ukoliko pretjerate pa zato, oprezno!
– savjeti plus:
Pri pranju vaše odjeće mogu vam pomoći proizvodi koji će očuvati boju ili upiti višak boje u pranju (ako se slučajno potkrao neki komad odjeće koji ispušta boju), a koje je jako dobro koristiti. Kod mene su najčešće korišteni proizvodi Vanish gel (jedini mi otklanja mrlje, natapkam njime mrlju pa uronim odjeću u vodu i namačem neko vrijeme, a zatim perem strojno), Woolite black (štiti mi crnu odjeću od izbjeljivanja) i mamino najnovije otkriće, maramice koje upijaju višak boje (ovim maramicama sam spasila svjetliju majicu koja je upala u pranje s crvenom odjećom, kupljene su u DMu za nekih 20-30 kuna).
– nakon pranja:
Nakon što je rublje oprano, požurite s njegovim vješanjem, odnosno sušenjem, jer bi zatvoren u perilici rublja mogao poprimiti neugodan miris. Hlače uvijek vješam za pasicu, a majice da vise “naglavačke” te pritom pazim da majicu uvijek učvrstim kvačicom na šavu (kako mi ne bi ostale one ružne rupe od kvačica, a koje se ne mogu ispeglati). Kao što sam već spomenula ranije, odjeću uvijek izokrenem prije pranja pa ju tako i vjesim na sušenje. Ukoliko ju stavljam sušiti na jako sunce, majicu uvijek okrenem leđima prema suncu jer bi u protivnom mogla požutjeti na području dekoltea (to se često može dogoditi bijelim majicama pa ih ponekad sušim i u hladu). Ukoliko lijepo istreste svaki komad odjeće i pravilno ga objesite na sušenje, to vam može olakšati kasnije glačanje.
– savjeti plus:
Ako vam je ipak došlo do razlijevanja boje, nekim nezgodnim slučajem, nemojte stavljati odjeću na sušenje, trk do dućana, kupite maramice za upijanje boje ili slične proizvode, napunite njima perilicu, a izbacite uljeze (crvene čarape :)) i ponovno pokrenite pranje, možda uspijete spasiti dio odjeće.
– nakon sušenja:
Nikad ne glačam odjeću čim se osuši, nego ju odmah posložim u ormar. Budući da nemam dovoljno mjesta u ormaru za vješalice na koje bih mogla objesiti izglačane majice, nema mi smisla glačati odjeću pa ju slagati u ormar, jer će ionako opet imati crte od stajanja u ormaru. Time štedim i na vremenu. Odjeću glačam i dalje s naličja tj. izokrenutu. Mislim da danas zapravo već i piše na svakoj etiketi da je potrebno tako glačati. I naravno, ako odjeća ima neke ukrase, posebno pazim da ne glačam preko njih kako se ne bi rastopili. Pazite na temperaturu glačala prilikom glačanja svilenih majica. Ja sam uspjela nekoliko puta malo rastopiti šav, ali sva sreća što peglam s naličja pa se to ne vidi na majici dok je nosim (osim što mene grebe po ruci :)).
– savjeti plus:
Ubacite u ormar mirisne jastučiće (ja obožavam Cocolino jastučiće) koji će osvježiti i ormar, a i odjeću u njemu. Ako vam je ipak došlo do razlijevanja boje ili kapanja tijekom sušenja, pokušajte to prikriti ukrašavanjem odjeće šljokicama, perlicama, šarenim gumbićima, broševima (žutu flekicu na bijeloj haljini prikrivam brošem u obliku bijelog svilenog cvijeta, kupljen u New Yorkeru za 25 kn), maramama…
Ukoliko se držite ovih savjeta i pažljivo postupate vašom odjećom, moći ćete ju i dulje nositi i uživati u njoj
A koje trikove vi koristite ukolike ste imale neku nezgodu s odjećom? Znate li možda gdje se mogu nabaviti one gumene kugle za pranje osjetljive odjeće, a posebice grudnjaka te kolika je njihova cijena? Perete li i vi još uvijek neke komade odjeće ručno?
Da sam bar prije pročitla ovaj tvoj članak… :placem:
Kaj si uništila?
Haljinu, samo sam ju jedanput obukla :cry:
Super savjeti baš si pravi stručnjak u pranju :okej:
super članaak.:) imam jedan savjet kako ja perem grudnjake.stavite grudnjak u neku mrežastu čarapu i takvo stavite na pranje.tim načinom mi se niakd nije ni žica izvukla nit sam dobila “deformirani” grudnjak..samo tako nastavite.ljubim vas. :ljubav:
mislim da sam negdje vidjela i plasticne mrezaste loptice u koje se stavi grudnjak kad se pere u vesmasini, al se ne mogu vise sjetiti gdje…
Odlična ideja ovo s čarapom! Sjećam se davno tih reklama za te loptice, samo nisam sigurna dal sam to vidjela na našoj televiziji ili nekoj stranoj, baš bi mi dobro došle.
pogledaj u bipi ili mulleru, oni imjau takvih stvari
Plastične lopatice imao je nedavno Neckermann, imali su to dugo u prodaji i cijena je bila 30 -tak kn :weee:
mislim da su povukli to iz prodaje, ali nisam sigurna probajte potražit iza u većim katalozima ili u ovim manjim odvojenima
I ja ponekad još neke stvari perem ručno ali to samo neke koje se stvarno bojim prat drugačije..
Prije nešto malo vremena u New Yorkeru sam kupila jednu tirkiznu majcu s nekim drvenim krugovima i također sam ju prala ručno. I nisam mogla vjerovati kad su mi ti krugovi smeđi ostavili boju na majci, tako mi je bila lijepa i zato sam bila ljuta.. uvijek si pazim stvari i ljuti me kad nešto tek kupim i već se uništava.. Nije mi jasno kako oni koji šiju te majice, tako lijepe modele, da onda ne naprave tako nešto od plastike ili nečeg a ne drva koje pušta boju.. :placem:
Kad će neka nagradna igra? :wink:
Večeras
A oko koliko sati? Jer ja neću biti kod kuće do 7 ili 8 negdje
Ne smijem otkriti iznenađenje cure, nemojte me ubiti
Samo onda nek ne bude prije 8 navečer.. ljeto je.. popodne smo vani na suncu.. da možemo sudjelovati.. hvala!
Ups, a možda ipak ne :huh:
Što ne? Why??
A kad će igra?? Mene sutra nema doma.. hoće li danas biti?
Danas, ali ne smijem otkriti u koje vrijeme, sretno, mig mig :noc:
odličan članak, tnx :weee: jedino kod vješanja majica – ja bi preporučila preklopit ih taman ‘ispod pazuha’
ja sam uvijek bila ljuta zašto oni prije šivanja ne operu dobro te tkanine da isperu višak boje i spriječe naknadno stiskanje odjeće i ostale deformacije….i još mi to nije jasno
Ja isto vješam majice ispod pazuha
Grudnjke uvijek perem strojno i nikad mi se nije izvukla žica, al se zna deformirati. Potražiti ću te vrećice, zvuče ok
Ručno perem majice koje su nekako ukrašene (šljokice, prelice…) i obične kad mi treba za dr dan a nije prljava nego ju treba osvježiti.
Mama već dugo koristi ove listiće za skupljanje boje i mucica i jako smo zadovoljne njima.
Sad ću zapamtiti ovo za previše omekšivača, nisam to znala :okej:
Danas sam se sjetila vaših savjeta… I sve majice se suše preklopljene … ispod pazuha hvala :*
Evo malo i od mene
Za pocetak – ako ne izdrzi pranje u vesmasini – takav odjevni predmet mi ne treba. Ne trosi mi se vrijeme na rucno pranje, radije pogledam film neki
Osjetljive stvari – npr. pletenine, njezne majice/kosulje od tankih materijala, najlonke i carapaste slicne tvorevine – stavim u vrecice za pranje (ima u DMu za kupiti – manja i veca) i u tome se pere. Grudnjak sa zicom i spuzvom isto tako. Centrifuga 1400 okretaja. Izlazi napola suho van.
U vecu vrecicu stavim vece predmete ili npr. crvene – skupa s maramicama.
Nemam puno boja – crno i ponesto drugog, pa onda perem crveno skupa s crnim, i uz ove maramice (obavezno 3 komada na 1 vrecicu – 2-3 crvene stvari i ostatak crno) nije bilo problema sa seljenjem boja
Sto se susenja tice – susilica + samo prebacim preko drvene sklopive konstrukcije za susenje, promjer sipkice preko koje se prebaci je oko 1 cm, ne koristim kvacice, nikamo ne bjezi jer susim u kadi.
Ne susim vani, jer moje iskustvo sa susenjem u Zagrebu je da se ves hoce usmrditi od smoga. Iz nekog razloga kad se susi pored otvorenog prozora – ne smrdi, pa onda radim ovo drugo
I da, roba je vecim dijelom pamuk, par komada viskoze i par komada sa nekim malim udjelom poliestera = stvari koje pustaju boju.
A deterdjent je meri merino + rosana omeksivac. Meni odlicna kombinacija
Btw ako je netko vidio gdje ima taj omekisivac za kupiti, neka replya pliz. U Billi, Kauflandu, Getrou, Mercatoru, Konzumu, Dioni ga nema :/
ful koristan clanak. super! hvala:)
savjet za strojno pranje odjece sa sljokicama ili nasivenim perlicama: staviti komad odjece u neku staru jastucnicu (najbolje bijelu jer ne pusta boju, a nije steta ako se oboji)i zatvoriti jastucnicu. tako se sprecava trljanje ukrasa s drugom odjecom, a ako koji cak i ispadne, ostaje u jastucnici pa ga se moze natrag zalijepiti ili sasiti.
još jedan mali savjet, ako ste ipak ofarbale odjeću u dmu postoje i dr. beichmannprašci za uklanjanje mrlja s obojene odjeće u pranju (stvarno djeluje !) i još jedan proizvod koji koristim za dodatno izbjeljivanje posivjelog veša.. i to ukombiniram sve zajedno.
Hvala vam cure na dodatnim savjetima, sve ih pamtim i počinjem koristiti od sad pa na dalje, pogotovo su mi korisni ovi za pranje odjeće s ukrasima!
A izvinite sto ste izbrisali komentar koji sam postavila,,nije bio ni uvrijedljiv nimalo :huh:
Hm, nije ništa brisano, upravo sam provjerila i pod spamom, da nije tamo slučajno otišao, nema ga, sigurna si da je na ovaj post? Zbilja ne znam kaj se dogodilo, samo nam pošalji opet.
Vidim tvoj komentar na post: Vratite sjaj staroj košulji. Ali ovdje zbilja nema :huh:
ajoj sorryy slicna su mi ta 2 posta pa sam u ovaj gledala :okej: ,izvini jos jednom plsss :mrgreen:
kako ukloniti bijelu crtu na sredini ruzicaste majice koja je nastala susenjem na suncu?
dakle izblijedjela je na preklopu kako je susena