U prošlom članku o bizarnim beauty ritualima iz prošlosti sam vas upoznala s čudnim i bizarnim načinima uljepšavanja još iz vremena Starog Egipta, a u ovom članku vas čeka još mnogo zanimljivih beauty običaja iz prošlosti, od Stare Grčke pa sve do 20. stoljeća.
U Staroj Grčkoj obrve su bile važan dio lica, i to ne bilo kakve obrve nego spojene obrve. Naime, takve obrve su u Staroj Grčkoj bile simbol ljepote, ali i inteligencije. Žene koje nisu bile prirodno obdarene takvim obrvama to su nadoknađivale iscrtavajući ih kajalom ili čak stavljajući kozju dlaku kako bi ih popunile.
Za razliku od Stare Grčke, u srednjem vijeku žene su (osim čupanja dlaka s tjemena što ste mogle pročitati u prvom dijelu) u potpunosti odstranjivale i obrve i trepavice jer su vjerovale da tako još više ističu svoje lice, a kako bi povećale zjenice u oči su stavljale kapljice tzv. biljke pomoćnice koje sadrže otrov solanin čije unošenje čak i u manjim količinama može izazvati smrt.
U viktorijansko doba makeup nije bio popularan zbog njegove poveznice s glumom i prostitucijom, a kako bi zamijenile šminku i ipak dobile te rumene obraze i usne žene su ih štipale i grickale. Nije to bilo tako bezbolno kako možda zamišljate. Da bi postigle pravi efekt žene su provodile puno vremena štipkajući i grickajući pa bi na kraju neke od njih i pretjerale.
Ljudi su napokon bili shvatili da bijelo olovo kao puder za lice i nije baš najzdravije rješenje pa su počeli koristiti smrtonosni arsen jer daje bljedoliki izgled, ali nisu znali da je to zbog toga što arsen smanjuje broj crvenih krvnih stanica u koži. U 19. st. je arsen kao sastojak u kozmetičkim proizvodima bio vrlo popularan, a neke žene su ga čak i konzumirale.
Zbog sve većeg razvoja tehnologije dvadeseto stoljeće je prepuno čudnih izuma u svrhu ljepote, jedan ste već vidjele u prošlom članku, a sada vam donosim još nekoliko nadasve zanimljivih, pomalo jezivih, ali i simpatičnih izuma.
Prva na redu je spravica Trados Nose-Shaper koja je trebala korigirati nos, pojavila se početkom 20. stoljeća i zadržala se čak do početka tridesetih godina istog stoljeća. Osim što izgleda čudno, pretpostavljam da ju nije bilo baš ugodno nositi.
Iako je do 1920-ih fen kakvog danas poznajemo već bio izumljen, netko je ipak na tržište pustio gigantski fen koji je tadašnje kratke bob frizure jako brzo osušio. Ipak da se zaključiti da zbog svoje nepraktičnosti nije dugo zaživio.
Isto tako početkom 20.st., točnije 1912. Lilian Bender je izumila masku koja je obećavala zatezanje lica, gubitak bora i kože koja visi. Osim što izgleda prejezivo i podsjeća me na horor filmove ne vjerujem ni da je bila pretjerano učinkovita.
Ako vam to nije dovoljno jezivo, onda će vam električna maska iz 1930-ih sigurno biti. Maska je sadržavala baterije te je zagrijavala lice i pritom kako oni tvrde topila bore i nepravilnosti. Osoba koja je nosila masku disala je kroz cijev na ustima te gledala kroz rupice za oči.
Još jedan bizaran i jeziv izum je spravica za reduciranje podbratka iz 1890-ih. Funkcionira tako da povlačite posebno dizajnirane trake te tako potičete smanjivanje podbratka. Ni ova spravica nije imala baš efekta, a da se zadrži na tržištu joj nije pomoglo ni to što ostavlja jezivi dojam klaustrofobičnosti.
Vrhunac bizarnosti je definitivno tzv. Beauty Micrometer iz 1932. godine. Razvio ga je Max Factor, njegova funkcija je bila detektiranje nepravilnosti i mana na licu prije nanošenja makeupa.
Osim bizarnih izuma, u dvadesetom stoljeću su se također pojavili razni opasni proizvodi od kojih su neki bili čak i radioaktivni.
Jedan od takvih primjera su Tho-Radium proizvodi iz 1930-ih čiji se asortiman protezao od ruževa za usne pa sve do parfema, svi oni su sadržavali radij.
Bizarna je i njemačka Burk & Braun Radium čokolada (1931.-1936.) koja je obećavala mladolik izgled.
Time smo došli do kraja ovog pregleda najbizarnijih načina uljepšavanja i beauty izuma koji nam dosta govore o tome kako ljepota ponekad i nije išla u korist našeg tijela te nas mogu podsjetiti da prvo uvijek poslušamo svoje tijelo i signale koje nam ono daje te da ne podliježemo očekivanjima društva i nametnutoj ideji ljepote.
Jesu li vas začudili ovi beauty rituali? Koji vam je najbizarniji?
Izvori slika: mentalfloss , pinterest, io9
Jeej, drugi dio, još bizarniji od prvog! Ove spravice su me oduševile osobito Max Factorova, izgleda nešto kao današnja kompjuterska analiza lica. Stvarno su mi super ovi članci!
Daa ta Max Factorova je bas zanimljiva, ali malo i jeziva
Sve nam ovo izgleda šokantno, ali ako malo razmislimo, ni danas situacija nije mnogo bolja. Žene i dalje radi trendova ljepote (namjerno kažem trendova) spremne su na svašta. Evo ja ni danas ne znam da li je fotoepilacija koju sam uradila štetna. Zamisli, neka svjetlost koja ti “skuha” korijen dlake. Pa ne može biti da ne ošteti i nešto drugo. Generalno, sve vezano za uklanjanje dlaka izgleda jako štetno, pa i čupanje i brijanje. Još je mnogo primjera: solarij, razne tablete za mršanje, dezedoransi, boje za kosu…. ama sva hemija koju nanosimo na sebe, a da ne govorim o hirurškim tretmanima podmlađivanja i mijenjanja ličnog opisa, koji danas nisu pojedinačni slučajevi, već se inekcije botoxa u facu počinje smatrati “držanjem do sebe”. Pa kad se samo sjetim kako su me nokti znali peći kad sam ih gelirala, pa kad ih onako istanjene stave pod lampu. Pa uništavanje cakline zuba da staviš cirkon – haloooo cirkon. Ima još dosta toga što mi sad ne pada na pamet, ali kad sve zbrojim čini mi se da današnji tretmani po štetnosti i besmislenosti ne zaostaju za onima iz prošlosti. Evo ideje za još jedan tekst – štetni i bizarni rituali ljepote danas.
Ovo ja zovem pravim člankom ! Još !