Već je nekoliko tjedana prošlo od prvog članka o šminkerskoj lektiri za plažu. Otada sam se i kupala i čitala pa vam sada donosim popis od novih pet knjiga koje imaju moje tople preporuke. Bacite oko na popis mojih novih omiljenih štiva. Među ljubićima, povijesnim romanom i jednim nesvrstanim, možda pronađete nešto baš za sebe.
1.) Greška u našim zvijezdama, John Green
Prije nekoliko mjeseci, po prvi puta ove godine, otišla sam u kino. Slučajnim odabirom, pogledala sam film Greška u našim zvijezdama, rađen po knjizi Johna Greena. Ako vas zanima kako mi je bilo, preplakala sam od polovice pa do samog kraja filma. Odlučila sam pročitati i knjigu, a ona me ganula još više. Ljubavne je tematike, ali nipošto klišej. Naime, riječ je o ljubavi Augustusa i Hazel koji se upoznaju na radionici za potporu oboljelima od raka. Ona je introvertirana, pomalo depresivna, u posljednjoj fazi bolesti, a on je u borbi s rakom izgubio nogu, ali to mu ne predstavlja nikakvu prepreku. Ispočetka prijatelji, naposljetku par, koji se savršeno nadopunjuje pokušava živjeti radosnim i ispunjenim životom. Zajedno tragaju za njenim omiljenim piscem, nadilaze prepreke na koje nalaze oboljeli, upoznaju ljubav i seks. Međutim, nisu sve vječnosti jednako duge, ali ponekad je nekoliko mjeseci dovoljno da se proživi vječnost. Roman me prodrmao. U kinu sam ronila suze, ali čitajući sam kupila lekcije o ljubavi i životu. Ako volite Bilježnicu ili P.S. Volim te, prilično sam sigurna da će vas i ova knjiga oboriti s nogu.
2.) Puhač stakla s Murana, Marina Fiorato
Ako volite Veneciju, opisi unutar ovog romana pravi su način da cijeli dan sanjarite i zamišljate slikovite vaporette, piazze i nakit od murano stakla. Radnja počinje u Veneciji, u 17. stoljeću, kada najpoznatiji staklar otoka Murana, Corradino Manin, biva ubiven zbog otkrivanja velike tajne staklarstva Francuzima. Tada radnja polako kreće unatrag. Otkriva se da je to učinio da bi spasio svoju tajnu kćer, kojoj je prije smrti poklonio maleno srce od murano stakla. Iznenada se radnja premješta u 21. stoljeće, u sobu Nore Manin, mlade engleskinje koja, u bijegu od duhova propalog braka, kreće u potragu za precima u Veneciji. Naime, zbog avanture njene majke i mladog Venecijanca koji je brzo preminuo, ona ima Corradinove krvi. Želi naučiti puhati staklo, a sa sobom kao amajliju nosi i crveno srce koje sada pripada njoj. Roman ima povijesnu i ljubavnu priču, premda se usudim reći da je ljubavna priča Nore Manin najslabija točka ovog romana. Ako volite Italiju, njihovu povijest i pomalo intrigantne ljubiće, ovo je roman za vas.
3.) Pismo nerođenom djetetu, Oriana Fallaci
Oriana Fallaci bila je talijanska književnica, novinarka i aktivistica. Nije neka tajna koliko joj se divim, koliko je čitam i koliko me nadahnjuje. Proguglajte malo, za mene je jedno od najvećih ženskih lica suvremene književnosti. Cijeli njen život bio bi zanimljiva knjiga, a Pismo nerođenom djetetu je poglavlje takve knjige. Dakle, po istinitom je događaju. U ovoj knjizi Oriana je ispričala kako je preživjela neočekivanu trudnoću, kako je reagirala kad je otac djeteta predložio da podijele troškove pobačaja, kako je propitivala pravo na život, kako je stvorila snažnu vezu s nerođenim djetetom i kako ga je naposljetku izgubila spontanim pobačajem. Posebnost ovog romana jest ta da je napisan u dugom monologu Oriane kao majke koja razgovara sa čedom u utrobi. Jedini način da joj ono odgovori su blagi pokreti, a odjednom i oni prestaju. Knjiga mi je, ovakvoj hipersenzitivnoj i pomalo osjetljivoj na temu pobačaja, pomogla da proširim vidike i propitam vlastite stavove. Navela me na kritičko razmišljanje, a to je najbolje što knjiga može učiniti za mene.
4.) Odjeci ljudskog, Stefan Simić
Stefana Simića otkrila sam putem Facebooka kad sam krenula na faks. Naime, on je student sociologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu, vječno dijete, ali zreo pisac. Ovo je jedna od onih zbirka priča koje nemaju neku čvrstu okosnicu ni radnju, već se nižu priče, stavove i intimne borbe. Takve je najlakše čitati i najteže napisati, kažu. Stefan u Odjecima ljudskog priča o djetinjstvu, susjedstvu, malim ljudskim sudbinama koje ne popunjaju novine, ali su stvarnije od bilo kojih koje popunjaju. Priča o sebi, djevojkama, zaljubljivanju i krahovima. Bez stida iznosi poraze i pobjede s kojima se susreće mladi muškarac. Stefana svakodnevno pratim i čitam putem Interneta pa mi ljepota, bol, otuđenost i sumnje koja se protežu pričama nisu strane. U najmanju ruku, zanimljivo je pogledati svijet očima muškarca poput Stefana. Moje tople preporuke.
5.) Da me barem možeš vidjeti, Cecilia Ahern
Cecilia Ahern, kraljica modernih bajki, mene je istinski osvojila tek ovim romanom. Čitala sam ga dva puta. Podsjeća me na važnost djetinjstva i mašte. S obzirom da je od hrvatskog izdanja prošlo već dugo, prepostavljam da su ga mnoge od vas već i pročitale. Međutim, za one koje nisu, morala sam ga uvrstiti u svoje favorite. Trenutno sam u procesu čitanja njenog romana Kako se zaljubiti (Javim vam ako otkrijem kako.), a dotada ću vas malo podsjetiti na priču o Elizabeth Egan, uspješnoj poslovnoj ženi čiji je život savršeno uređen. Jedini nered u njemu je njena sestra. Divlja i pustolovna, ostavila joj je svojeg sina Lukea, kako bi i nakon poroda uživala u životu. Elizabeth ponekad gubi živce i balans između poslovnog i privatnog svijeta, a stanje se dodatno zakomplicira kad maleni Luke dobije Ivana, nevidljivog prijatelja. Ivan je spontan, sveprisutan i zaigran. Dakle, ima sve što Elizabeth nema. A, da stvar bude gora, ona ga ne može vidjeti ni razumijeti koliko važna postaje njegova pojava u Lukeovu životu. Međutim, intrigira je i privlači je… Uz ovu knjigu, divna mi je knjiga Na kraju duge.
Nadam se da ste se pronašli u barem jednoj stavki ovog popisa. Jeste li pročitale ijednu od njih? Što vi trenutno čitate?
Cecilia odavno procitana :*
greška u našim zvijezdama mi je iskreno glupost. bljak. ali preporučam sidney sheldon-ispričaj mi svoje snove. vrlo intrigantno i lagano za čitanje :kima:
Takoder sam pogledala film The fault in our stars u kinima, odusevila sam se i naplakala haha! Ovih dana cu krenuti sa citanjem knjige, ali preko interneta, jer bi je htjela citati na engleskom jeziku, a nema je u mojem gradu
TFIOS čitati na engleskom, dojam je puno bolji
Da, da :kima: zato i ne zelim citati na hrvatskome! haha
Hahahahah Mislila sam da sam jedina kojoj čitanje u prijevodu na hrvatski tu i tamo osakati dojam knjige, ali drago mi je da nisam :* :* :* :*
Upravo završena Cecilijina Na kraju duge. Predivna knjiga – preporuke! :kima:
Sidney Sheldon – Ako docekam sutra
Theresa Revay – Druga obala Bosfora
Ne tako davno sam na svom blogu također sastavila listu knjiga koje ja preporučujem za pročitati! Ove predložene su mi super, definitivno ću među njima naći neku za sebe! Ukoliko nekoga zanima šta sam to ja predložila, može to pročitati ovdje : http://dodjoska7.blogspot.com/2014/06/so-many-books-so-little-time.html
Trenutno čitam Stranac u ogledalu, nisam prije, i super mi je, ali tek od sredine knjige postaje zanimljiva, barem meni.
Knjiga koju sam također pročitala, ali ne bih rekla da je “za plaže”, više za razmišljanja i onoga, da se čovjek zamisli nad životom :), jeste Sjećanja na budućnost, topla preporuka.
Cecilia Ahern mi je idealna za plaže, sa svojim stilom pisanja i temama
Planirala sam pogledati The fault in our star, ali kad je bio u kinima, nisam stigla, tako da sam mislila skiniti, ali probat cu nabaviti knjigu
Trenutno sam negdje na sredini the fault in our stars, čitam je na engleskom jer smatram da je dojam mnogo bolji, neću gledati film dok ne pročitem knjigu :kima: Puhač stakla s Murana mi je već dugo na popisu knjiga koje želim pročitati i definitivno je sljedeća, a Cecelia mi je jedna jaako draga spisataljica čije knjige naprosto obožavam :*
Naježila sam se na sam opis prve knjige. Jedva čekam da dođem do knjižnice da si posudim par knjiga pa da uživam u čitanju.
možeš li mi reći na kojoj stranici pratiš Stefana Simića? djeluje mi jako privlačno opis knjige..