Prije par mjeseci upoznala sam vas s Linea Snella programom za oblikovanje tijela (pročitajte tu) koji je dio moje svakodnevice sad već skoro puna 3 mjeseca, tako da je vrijeme da vas izvijestim kako napredujem i što sam naučila. U ovom postu ću vam pisati o propisanom načinu prehrane kojeg se držim (nekad malo više, nekad malo manje ) ovih zadnjih par mjeseci treniranja u centru i koji je zapravo najviše i zaslužan za pozitivne rezultate jer se držim one da je za lijepo, fit tijelo 70% zaslužna hrana, a fizička aktivnost tek onih preostalih 30%. U nastavku pročitajte što, koliko i kada trebam jesti kako bih osigurala svome tijelu optimalno stanje i rad.
Za početak želim naglasiti da je ovaj program prehrane dizajniran za mene, za moje tijelo i moje potrebe. Znači, nije za sve od vas jer je svako tijelo individualno te zahtijeva različite pristupe u postizanju optimalnog stanja. Zato vam neću pisati točno u detalje što je točno rečeno meni da mi je “idealan” jelovnik, već ću vam navesti neke zdrave navike i namirnice koje vam zasigurno neće štetiti, naprotiv, no za postizanje najboljih i najbržih rezultata preporučujem direktnu konzultaciju s curama kako biste na što lakši način postigle željene rezultate.
U mom slučaju je “dijagnoza” ispala takva da ne trebam skidati kile, ali mi je falilo mišićne mase. Imam izrazito brz metabolizam tako da je redukcijska dijeta bila eliminirana odmah u startu, no morale smo poraditi na mom jelovniku jer sam radila jednu veeeliku grešku – nisam jela redovito. Također, nisam redovito ni vježbala što je u kombinaciji s neurednim obrocima bilo dosta loše i stresno za moje tijelo. U vidu toga, cure su napravile detaljni program vježbi i prehrane koji će mi pomoći u napretku i dodati mi malo mase.
Pravilo petorke
Prvo i osnovno pravilo koje smo postavile je da moram konzumirati 5 obroka dnevno. Pokušavala sam se izvući na stare fore da radim takav posao gdje teško mogu planirati obroke, no cure nisu htjele ni čuti za ikakve izlike tako da sam se odlučila potruditi i nakon nekog vremena sam zaista shvatila da je problem bio u meni, ne u poslu, obavezama itd. Naravno da ima dana kada ne uspijem “odraditi” svih pet obroka, nekada ne odradim niti jedan, no bitno je da se većinu vremena držim ovoga pravila tako da se tijelo naviklo na novi režim. Rezultat – odmornija sam, bolje volje, nemam one krize identiteta koje sam prije redovito imala u popodnevnim satima… nova osoba! Svima vam preporučujem da si pokušate uvesti ovaj režim u svoju svakodnevicu i garantiram vam da ćete vrlo brzo vidjeti promjene, i to i na fizičkom i na psihičkom aspektu. ;-)
Što, kada i koliko jesti?
OK, znači riješili smo Pravilo petorke, no… što točno jesti?? Iako vjerujem da postoji neka paralelna dimenzija gdje nas naše Snellice potiču na cjelodnevno trpanje sladoledom i pizzom jer su spomenuti tamo općepoznati i prihvaćeni kao obroci s negativnim kalorijama i kao najbolji izvori vrijednih nutrijenata, u ovoj našoj dimenzijici, sadly, pravila nisu baš toooliko zabavna. (Ali dam se kladiti da u toj drugoj dimenziji Snellice rade ko’ lude i da centar vrvi od sretnih polaznica! )
Dakle, naše Zemaljske Snellice imaju ovakvu nekakvu ideju – jedi zdravo & redovito vježbaj!
Znaaam, ni meni to nije imalo logike i ne, nisam ni ja to još čula… tjelovježba i zdrava hrana?? Boooring! Šalu na stranu, nažalost velika većina i reagira tako kad im se kaže da bi trebali pripaziti na prehranu i da se počnu kretati. Možda ne ovako iskarikirano ali… jednostavno ljudi ne vole čuti pojam “zdravo” i “hrana” zajedno jer im je prva asocijacija na to – glad, ljuuuta glad! I nažalost, to mi je skroz razumljivo. Zašto? Zato što cijeli život slušaju o tim nekim “zdravim” dijetama s kojima su, naravno, jedino uspjeli izgubiti svoje vrijedne živce dok su se noćima gladni i jadni okretali po krevetu čekajući kada će svanuti da napokon nešto stave u usta jer – ne smije se jesti nakon 18h! Još jedan razlog zašto mi je razumljivo je taj što sam i ja prije bila ta osoba. Uvijek sam otkrivala nekakve “revolucionarne” nove savjete koji, možete zaključiti, su činili više štete nego koristi. I onda mi je “prekipjelo” jer sam vidjela da se ne osjećam dobro u svom, tada stvarno premladom tijelu, i da je vrijeme za promjene. Slijedili su sati i sati čitanja članaka po internetu, raznoraznih knjiga, razgovora s ljudima koji su me inspirirali svojim lajfstajlom i, najvažnije, počela sam slušati svoje tijelo. Nema vrjednijeg i boljeg savjeta od toga – vaše tijelo zna što mu treba, obratite pažnju na njega i iznenadit će vas koliko je zapravo inteligentno.
Dakle, što su mi to točno moje drage Snellice preporučile kao “idealnu” dijetu?
Za početak, ne preskakati doručak! Nikada! Ako se nema vremena, strpam bananu u torbu i jedem ju putem, ali u roku od 30 min nakon što sam otvorila oči ima da nešto pojedem. Tu sam prije isto kiksala. Redovito bi se dovela u situaciju gdje bih shvatila da je već 2-3 sata popodne (ili čak 5,6,7… ), a ja nisam apsolutno ništa unijela u svoj organizam. Greška broj 1 je bila ta što se na taj način usporava metabolizam jer – gle, tijelo ne zna kada će ga njegova blesava vlasnica opet nahraniti tako da mora usporiti svoj rad kako bi što duže očuvalo prijeko potrebne zalihe. Greška broj 2 – bila sam opasna za okolinu! Naime, kada bi me uhvatile one spomenute krize identiteta, bila bih totalno van kontrole – živčana, razdražljiva, tužna, histerična… PMS na osamstotu! Curke, papajte ujutro i olakšajte okolini malo život, to ne treba ni njima ni vama.
Uglavnom sam se bazirala na voće za svoj prvi obrok ili zobene pahuljice/mekinje s jogurtom u koje još stavim malo chia sjemenki, prah aronije, nasjeckam bananu ili šumsko voće i, ako mi se jede slađe, dodam malo meda. Milina! <3
Nakon otprilike 2-3 sata slijedi užina. Moj izbor je uglavnom jogurt ili voće (ili to dvoje u kombinaciji). Ako sam u strci-zbrci, onda kupim nekakve integralne kekse ili oraščiće i jedem ih putem. Kao što vidite, jutra su mi puna voća jer ga kasnije i nije toliko preporučljivo jesti.
Nakon 2-3 sata slijedi novi obrok – ručak. U pravilu bi trebao biti pojeden do 14 sati i sastoji se od složenih ugljikohidrata. E sad jedno jako važno pravilo na kojem će vam vaš probavni sustav zahvaljivati svaki dan – nikada ne miješajte mahunarke i ugljikohidrate! Oni se uvijek jedu odvojeno jer, vjerojatno ste primijetile kada ih jedete zajedno da dobijete onaj “trudna sam osam mjeseci” trbuh. Znači, slobodno jedite meso/ribu s jednim i drugim, proteini se mogu kombinirati sa svime, ali ovo dvoje držite odvojeno. Pogotovo sada tijekom ljetnih mjeseci kada nam nije baš u cilju doći na plažu ko’ balon.
Idealan jelovnik bi podrazumijevao dva puta tjedno konzumaciju ugljikohidrata, tri puta tjedno mahunarke i ostatak tjedna ribu u kombinaciji npr. s povrćem na žaru (ili kuhano, kako vam je draže).
Oko 17h ponovno slijedi užina. Tu opet jedem što i u jutarnjoj užini, no s manjim udjelom voća. Najbolje mi odgovaraju orašasti plodovi za ovaj popodnevni snack. Trudim se kombinirati svašta, no glavninu vremena zapravo jedem samo lješnjake koji su mi postali ooopsesijaaa!
Večeru se uvijek trudim pojesti do 20-20:30. Dosta kasno znam doći doma pa bude dana kada jedem tek oko 10, ali uglavnom se trudim da bude ranije. Što se tiče tipa hrane, ovdje se preporučuju proteini. Meni najdraža večera je salata s tunom, matovilcem, narbanom mrkvom i ostalom zelenjavom koju pronađem u frižideru. Salate će vas lijepo zasititi, osigurat ćete si unos svih nutrijenata i ne trebate se bojati da ste “zgriješile” jer ste jele nakon onih famoznih 18h. U proteine vam spada i meso tako da slobodno možete i to ubaciti u ove kombinacije. Već sam vam pričala da ga ja ne konzumiram pa da se ne čudite što ga nigdje ne spominjem. =)
Još jedno pravilo kojeg vam od srca savjetujem je da salatu jedete uz svaki obrok. Trudite se i za ručak i za večeru jesti “živu” hranu – zelena salata, matovilac, endivija, rikola, rajčica, krastavci… You name it! To je jako važno za zdravlje probavnog trakta, a i prije ćete se zasititi te ćete samim time lakše kontrolirati apetit.
Što se tiče pića, uglavnom se baziram na vodu i limunadu. Zimi sam pila još i čajeve, a sada preko ljeta se držim ovih dvoje boraca protiv vrućine. Limunada vam je jako dobra za alkaliziranje organizma. Naime, kao što znate, sve bolesti i poremećaji nastaju u kiselom okruženju, a limun se u tijelu pretvara u izrazito lužnatu supstancu te će vam pomoći u harmoniziranju rada cjelokupnog organizma. Za vas koje pijete kavu, slobodno ju popijte ali se trudite da to bude jedna kava ujutro i to po mogućnosti crna, bez šećera.
I to je to od mene! Prenijela sam vam otprilike neke glavne odrednice koje sam dobila u centru i dodatno ih začinila s par svojih saznanja koje sam prikupila u ovih zadnjih par godina. Nadam se da sam vam pomogla te svima vama koje tražite ugodno okruženje i motivaciju za harmoniziranje tijela i duha, preporučujem Linea Snella centar jer se ja posljednja 3 mjeseca tamo osjećam kao princeza – oznojena, crvena, “endorphin rush” princeza. Radi se, vježba se, znoji se, no sve je tako ugodno i prijateljski nastrojeno da mi nikada nije bila tlaka otići na trening, dapače. Svaka čast Snellice!
Sve u svemu, zaista se želim zahvaliti na svemu što sam naučila i doživjela proteklih mjeseci jer se osjećam odlično, puno energičnije i “lepršavije” nego prije, stekla sam zdrave prehrambene navike i tijelo mi se osjeća baš onako…živo! Ne znam kako bih vam to drugačije opisala.
U sljedećem članku vas mogu upoznati i s par vježbi koje radimo u centru i malo više se fokusirati na same rezultate – interested? =)
Kako teku vaše pripreme za plažu?
*Program tretmana ustupljen je za recenziju
- Brend: Linea Snella
Super, super članak! Jako mi se svidja kako pišeš
Hvalaaa Rada! Drago mi je da ti se sviđa i nadam se da sam bar malo pomogla. Pusa!